See Ruotsi on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "ruotsalainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"topics": [
"language",
"linguistics",
"human-sciences",
"sciences"
],
"word": "ruotsi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₁reh₁-",
"id": "row"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*roocci"
},
"expansion": "Proto-Finnic *roocci",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "non-oen",
"3": "",
"4": "*rōþs-"
},
"expansion": "Old East Norse *rōþs-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "",
"3": "Roþs"
},
"expansion": "Old Swedish Roþs",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "Roþer"
},
"expansion": "Old Swedish Roþer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "róðr",
"3": "",
"4": "rowing"
},
"expansion": "Old Norse róðr (“rowing”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₁reh₁-",
"4": "",
"5": "to row",
"id": "row"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *h₁reh₁- (“to row”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "Rootsi"
},
"expansion": "Estonian Rootsi",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "Ruočči",
"3": "",
"4": "(Lutheran) Finland"
},
"expansion": "Livvi Ruočči (“(Lutheran) Finland”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "Ročinma"
},
"expansion": "Veps Ročinma",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vro",
"2": "Roodsi"
},
"expansion": "Võro Roodsi",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "orv",
"2": "Русь"
},
"expansion": "Old East Slavic Русь (Rusĭ)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "gkm",
"2": "Ρωσσία"
},
"expansion": "Byzantine Greek Ρωσσία (Rōssía)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "ryss"
},
"expansion": "Swedish ryss",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "se",
"2": "Ruoŧŧa"
},
"expansion": "Northern Sami Ruoŧŧa",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *roocci (around 8th-9th century AD; very late, possibly even post-Proto-Finnic), borrowed from Old East Norse *rōþs- as part of *Rōþsland (compare Old Swedish Roþs, the genitive of Old Swedish Roþer, the Old Swedish name for Roslagen). The word is akin to Old Norse róðr (“rowing”), from Proto-Indo-European *h₁reh₁- (“to row”).\nOriginally probably as an ethnonym ruotsi (“Swede”), now archaic. Finnic cognates include Estonian Rootsi, Livvi Ruočči (“(Lutheran) Finland”), Veps Ročinma and Võro Roodsi. Old East Slavic Русь (Rusĭ) (whence Byzantine Greek Ρωσσία (Rōssía)), the original form of the endonym of Russians that originally referred to a tribe of Varangians, is borrowed from Finnic (compare the etymology section of ryssä (“(derogatory) Russian”), from Swedish ryss, from the aforementioned Slavic word). Samic words, such as Northern Sami Ruoŧŧa, are borrowings from Finnic.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruotsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruotsi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruotsi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruots",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "place",
"langcode": "fi",
"name": "Countries in Europe",
"orig": "fi:Countries in Europe",
"parents": [
"Countries",
"Places"
],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Sweden",
"orig": "fi:Sweden",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Sweden (a country in Scandinavia in Northern Europe)"
],
"id": "en-Ruotsi-fi-name-lIVkiehs",
"links": [
[
"Sweden",
"Sweden#English:_Q34"
],
[
"country",
"country"
],
[
"Scandinavia",
"Scandinavia#English"
],
[
"Northern Europe",
"Northern Europe#English"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "Ruotsinmaa"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 97",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 76",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsidemokraatti"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinlaiva"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinlapinkoira"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "Ruotsinmaa"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinmielinen"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "Ruotsinpyhtää"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinruotsalainen"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinruotsi"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinsuomalainen"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinsuomi"
},
{
"_dis1": "15 85",
"sense": "compounds",
"word": "ruotsintorakka"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Ruotsi-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruo̯tsi/"
},
{
"ipa": "[ˈruo̞̯ts̠i]"
},
{
"rhymes": "-uotsi"
}
],
"word": "Ruotsi"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Old East Norse",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Indo-European",
"Finnish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₁reh₁- (row)",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with audio pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uotsi",
"Rhymes:Finnish/uotsi/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "ruotsalainen"
},
{
"topics": [
"language",
"linguistics",
"human-sciences",
"sciences"
],
"word": "ruotsi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsidemokraatti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinlaiva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinlapinkoira"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Ruotsinmaa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinmielinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Ruotsinpyhtää"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinruotsalainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinruotsi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinsuomalainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsinsuomi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruotsintorakka"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₁reh₁-",
"id": "row"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*roocci"
},
"expansion": "Proto-Finnic *roocci",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "non-oen",
"3": "",
"4": "*rōþs-"
},
"expansion": "Old East Norse *rōþs-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "",
"3": "Roþs"
},
"expansion": "Old Swedish Roþs",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "Roþer"
},
"expansion": "Old Swedish Roþer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "róðr",
"3": "",
"4": "rowing"
},
"expansion": "Old Norse róðr (“rowing”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₁reh₁-",
"4": "",
"5": "to row",
"id": "row"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *h₁reh₁- (“to row”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "Rootsi"
},
"expansion": "Estonian Rootsi",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "Ruočči",
"3": "",
"4": "(Lutheran) Finland"
},
"expansion": "Livvi Ruočči (“(Lutheran) Finland”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "Ročinma"
},
"expansion": "Veps Ročinma",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vro",
"2": "Roodsi"
},
"expansion": "Võro Roodsi",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "orv",
"2": "Русь"
},
"expansion": "Old East Slavic Русь (Rusĭ)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "gkm",
"2": "Ρωσσία"
},
"expansion": "Byzantine Greek Ρωσσία (Rōssía)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "ryss"
},
"expansion": "Swedish ryss",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "se",
"2": "Ruoŧŧa"
},
"expansion": "Northern Sami Ruoŧŧa",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *roocci (around 8th-9th century AD; very late, possibly even post-Proto-Finnic), borrowed from Old East Norse *rōþs- as part of *Rōþsland (compare Old Swedish Roþs, the genitive of Old Swedish Roþer, the Old Swedish name for Roslagen). The word is akin to Old Norse róðr (“rowing”), from Proto-Indo-European *h₁reh₁- (“to row”).\nOriginally probably as an ethnonym ruotsi (“Swede”), now archaic. Finnic cognates include Estonian Rootsi, Livvi Ruočči (“(Lutheran) Finland”), Veps Ročinma and Võro Roodsi. Old East Slavic Русь (Rusĭ) (whence Byzantine Greek Ρωσσία (Rōssía)), the original form of the endonym of Russians that originally referred to a tribe of Varangians, is borrowed from Finnic (compare the etymology section of ryssä (“(derogatory) Russian”), from Swedish ryss, from the aforementioned Slavic word). Samic words, such as Northern Sami Ruoŧŧa, are borrowings from Finnic.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruotsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruotsi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruotsi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruots",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Countries in Europe",
"fi:Sweden"
],
"glosses": [
"Sweden (a country in Scandinavia in Northern Europe)"
],
"links": [
[
"Sweden",
"Sweden#English:_Q34"
],
[
"country",
"country"
],
[
"Scandinavia",
"Scandinavia#English"
],
[
"Northern Europe",
"Northern Europe#English"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "Ruotsinmaa"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruo̯tsi/"
},
{
"ipa": "[ˈruo̞̯ts̠i]"
},
{
"rhymes": "-uotsi"
}
],
"word": "Ruotsi"
}
Download raw JSONL data for Ruotsi meaning in All languages combined (23.2kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Ruotsi",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ruotsi",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.